Za mnoge izmed nas predstavlja kava pravi obred in njena priljubljenost se odraža tudi preko bogate zgodovine kavnih aparatov in pripomočkov.
Kava se je na območje Evrope razširila v 17. stoletju in od tedaj se obrtniki in industrija trudijo, da bi izboljšali in olajšali njeno pripravo. Majhen izsek te bogate dediščine kavnih aparatov je bil prejšnji teden na ogled v Trstu, kjer so ob prodajnem sejmu Trieste Antiqua postavili tudi razstavo zbirke kavnih aparatov zbiratelja Lucia del Piccola.
Če smo pred vstopom v prekrasne prostore stare ribarnice na tržaškem nabrežju menili, da si bomo ogledali nekaj kafetjer, smo ob pogledu na vitrine s kavnimi aparati in pripomočki vseh vrst morali spoznati, da so zgodovino priprave kave v zadnjih letih zaznamovale različne tehnologije, modne smernice in patenti.
Najprej smo začeli razlikovati med različnimi postopki za pripravo kave. Poznamo namreč veliko število tradicij in navad v zvezi s pripravljanjem kave, od džezve, ki se je razširila z arabsko – muslimansko kulturo, kjer se kava z ali brez sladkorja po različnih postopkih kuha v vreli vodi, do naprav za filtriranje in prevretke ter vse do aparatov za espresso in kafetjer, ki so danes prisotne v vseh italijanskih domovih, kjer jim pravijo kar “moka”.
Vse to bogastvo tradicij je omogočilo nastanek številnih inovacij, ki so predmet raziskovanja številnih ljubiteljev in zbirateljev. Med njimi je tudi Lucio del Piccolo. Lucio je v svoji stroki znan tako zaradi svoje bogate zbirke kot zaradi svojega bloga o kavnih aparatih in kafetjerah, ki je bogat z zanimivostmi, posebnostmi in praktičnimi nasveti.
Pojdimo torej malo na ogled Luciovih kavnih aparatov, saj bomo na konkretnih primerih spoznali različne principe pripravljanja kave. Tu so naprave, ki delujejo na vakuum: kavo moramo naložiti v zgornjo posodo s filtrom. Potem, ko prižgemo gorilnik, se v par minutah dvigne para, ki izrine vodo v zgornjo posodo. Naprava je opremljena z dobrim pokrovom ali zamaškom, ki poskrbi za dobro tesnenje. Ko se zgornja posoda napolni, ugasnemo ogenj, tako da se zaradi spodnjega vakuuma kava povrne v spodnjo posodo, medtem ko ostane kavna usedlina v zgornji. Kava je pripravljena, sedaj lahko odpremo pipo in jo natočimo v skodelico!
V preteklosti so bili zelo razširjeni kavni aparati, ki so delovali na alkohol, saj so bili zelo pripravni za uporabo in niso potrebovali priključka na električni tok. Zato so jih zelo veliko uporabljali na gradbiščih in, da, tudi na bojiščih prve in druge svetovne vojne. Princip delovanja je zelo podoben tistemu, ki je še danes v uporabi za klasične kafetjere: para se dvigne skozi filter s kavo, kava pa se potem kondenzira v kondenzatorju. Nekatere kafetjere so opremljene z lijem, skozi katerega se kava natoči v skodelico, druge pa imajo v zgornjem delu posodo, iz katere potem natočimo kavo.
Gre za princip, ki je bil uporabljen v ogromno patentih in postopkih.
Vsi ti kavni aparati odražajo znanje, genialnost in spretnost mojstrov iz nekdanjih delavnic in livarn.
Francoski, angleški, avstrijski patenti, industrijska tradicija iz Neaplja, Ferrare, Torina …
Stoletni kavni aparati, ki bi jih na prvi pogled uvrstili v inventar alkimističnega laboratorija.
Kava in njena priprava sta še danes zelo velik in donosen posel. In na področju, kjer ostra konkurenca narekuje vsakdanji ritem, je odlično oblikovanje temeljnega pomena. Tako za kuhalnike, ki so bili na začetku 20. stoletja namenjeni kuhanju turške kave, …
… kot za vrhunske kavne aparate za gospodinjstva, ki jih je v štiridesetih letih razvila tovarna barskih kavnih aparatov. Od britanskih oblin do fašistične silovitosti.
Kaj pa ta kavni aparat za gospodinjstva znamke Atomic, ki ga je proizvajala milanska tovarna Robbiati? Hja, dobro oblikovanje je lahko tudi seksi.
Electin kavni aparat iz leta 1950 po čutnosti sploh ne zaostaja.
Gaggin kavni aparat Gilda iz leta 1956 se navdihuje po raketah in atomskem veku. No, mi bi ga z veseljem povabili tudi v naše kuhinje. Preden pa poskusite pritisniti na ročaja v obliki zajčjih uhljev, preverite, ali ste sploh dovolj močni. Kaže namreč, da so bile gospodinje iz šestdesetih malce močnejše od današnjih. Menda pa se še kako izplača potruditi, saj naj bi bila kava iz Gilde več kot odlična.
Še ena zvezda iz petdesetih. Zvezda po imenu in lepoti.
Povojno oblikovanje je spet v modi. Zerowattov kavni aparat iz petdesetih.
Popolnost oblik za kafetjero iz rostfreja …
… to so predmeti, ki nas spominjajo na zlata leta italijanskega industrijskega oblikovanja. Zelo mi je všeč ta mala kafetjera za eno osebo. Oblika, rdeči pokrovček, genialna preprostost. Minimalistični šik.
Zbirka premore še ogromno kavnih aparatov, vsi so različni in vsak govori svojo posebno zgodbo. Če vam ni dovolj teh malih mojstrovin, potem obiščite Luciov blog, kjer boste odkrili še veliko zanimivosti.
Kajti strastnemu ljubitelju kave ne bo ušel noben kavni aparat ali kafetjera.
FOTO: JS
JS