Bogato ilustrirani priročnik Oliverja Heatha za okolju prijazno bivanje.
Predstavljamo priročnik Oliverja Heatha Urbani ekošik z navodili, kako bivati okolju prijazno, energijsko varčno in s slogom.
Urbani ekošik, založba Vale Novak
Je ekološko bivanje sinonim za askezo, dolgočasje, morda celo neudobje, vsekakor pa za ignoriranje sodobnega tempa življenja? Zakaj naj se odrekam udobnemu nakupovanju pohištva, opreme in pripomočkov za dom v imenu varovanja narave? Kajti ali s takim potrošništvom res tako škodim svojemu planetu? Ker ali ni smisel ekoloogije samo skrb za lastno dobro in zdravje?
Navsezadnje želimo bivati v lepem okolju, ki s svojo podobo odseva našo osebnost in odnos do sveta. Ali lahko z ekološkim ravnanjem svoj dom opremimo estetsko in všečno?
Fuzija starega in novega na naravi prijazen način
Ekošik pa izpolnjuje naše potrebe, saj smo ljudje čustvena bitja s strastmi in različnimi okusi in živimo v družbi, ki temelji na podobah. Urbani ekošik išče ravnovesje med tehnologijo, naravo in podedovanim, starinami. Stilistične izbire so take, da varčujemo z viri (elektriko, vodo, gorivi) in upoštevamo ogljikov odtis. Ob tem spoznamo generacijo novih, izpopolnjenih materialov, ki so zelo obstojni v primerjavi s tradicionalnimi in pripomorejo k eleganci v našem domu – njihov nabor je presenetljiv.
Ko urejamo dom po ekoloških načelih, se nam ni treba odpovedati okusu.
Z avtorjem se zatem sprehodimo skozi stanovanjske prostore in preverimo, kako jih lahko spremenimo v naravi prijazno, kuhinjo, kopalnico, spalnico, otroško sobo, dnevno sobo, delovnoi prostor. Predlogi so ilustrirani z interierji, ki izzivajo našo ustvarjalnost in smisel za predelavo in kombiniranje. Tu postane ekobivanje vabljiva in očarljiva možnost.
Bogato ilustrirana knjiga, prevedla jo je Polona Mertelj, stane 29 evrov.
“Ključna ekološka vprašanja ob nakupu vsakega materiala in izdelka:
Od kod prihaja?
Kako ga bom uporabljal?
Kam ga bom dal, ko ga bom nehal uporabljati?”
“V preteklosti je veljalo, da je ekološko oblikovanje domena hipijev, posebnežev, ki radi objemajo drevesa, vendar sedanja družba vse bolj priznava pomen njihovih zamisli. Ekološki pristop hipijev k načrtovanju in oblikovanju bi lahko povzeli z besedami “manj je več”, s filozofijo, ki je svoje privržence spodbudila, da Zemljo s svojimi dejanji manj obremenjujejo.
Temu idealu preproste in funkcionalne estetike, ki se opira na alternativno duhovnost, so se nekateri v preteklosti rad posmehovali – zlasti zato, ker je zavračal konvencionalne stebre zahodnega potrošništva. Toda če odmislimo duhovno plat in si “alternativni” način življenja ogledamo s praktičnega vidika, ugotovimo, da se od njega lahko marsikaj naučimo.”