Krpanke in prešite odeje se lahko z uporabo raznih koščkov blaga in tehnik spremenijo v prave umetnine.
Izdelava prešitih odej (ang. quilt) iz dveh kosov platna in polnila je znana že več tisoč let, saj je na ta način mogoče izdelati poceni odejo iz manjših, tudi že uporabljenih kosov blaga rastlinskega izvora in nekaj volne. Prešite odeje so na Kitajskem zasledili že pred pet tisoč leti, našli so jih tudi v egipčanskih grobnicah in v Indiji. V Evropo so jih v novejši dobi iz Palestine prinesli križarji, prek katerih so se potem razširile po Italiji in južni Franciji.
Iz tega obdobja je ohranjena znamenita prešita odeja Tristan, ki izvira s Sicilije iz obdobja med letoma 1360 in 1400 ter upodablja različne prizore iz pripovedi o Tristanu in Izoldi.
Foto: Victoria & Albert Museum
Prešite odeje so se pozneje zelo uveljavile po Angliji, od koder so jih izseljenke ponesle v Ameriko, kjer so iz ostankov oblačil šivale topla pregrinjala z zanimivimi barvnimi vzorci.
Od angleških žena so se te tehnike naučile tudi pripadnice protestantske ločine amišev, ki so se prav tako izselili iz Evrope. Amiši so krpanke kmalu zelo vzljubili, saj popolnoma ustrezajo njihovemu nazoru, ki je naravnan k strogosti in odrekanju, saj krpanke omogočajo prihranek z recikliranjem blaga in ročnim delom.
Za mlade pripadnice te ločine pomeni izdelava krpanke pravi obred prehoda, s katerim vstopijo v svet odraslih žena. Vsaka deklica mora namreč izdelati vsaj tri še posebej lepe prešite odeje, ki bodo postale del njene bale. Različni amiševski klani so razvili različne sloge dekoriranja, vsekakor pa boste njihove krpanke prepoznali po popolni odsotnosti potiskanega blaga, ki je po njihovem prepričanju preveč lahkotno in ni skladno z njihovim življenjskim slogom.
Sunshine & Shadow, 1998, Pennsylvania, zbirka Jacques Legeret, http://www.patchwork-europe.com
Gibanje amišev, ki je nastalo v Švici, je razmah doživelo v alzaškem mestecu Sainte-Marie-des-Mines. V tej dolini prirejajo več dogodkov, s katerimi opozarjajo na bogato kulturno, obrtno in industrijsko dediščino teh krajev. Med njimi je v povezavi z amiši tudi odmeven festival patchworka – krpank. Takrat se zvrstijo razstave, seminarji, delavnice in okrogle mize, ki so posvečene tako krpankam kot zgodovini amišev.
Leta 2011 so razpisali mednarodni natečaj, na katerega je prispelo veliko izjemnih krpank z vseh koncev Evrope. Disovci smo si imeli možnost ogledati izbor tega natečaja na sejmu Abilmente v Vicenzi.
Razstavljene krpanke so nas navdušile z nepričakovano paleto barv, tehnik in slogov.
Katera vam je najbolj všeč?
FOTO: JS