Zunaj je led in doma si želimo topline. Poglejmo nekaj rešitev, da bomo tudi v dnevni sobi uživali ob veselo plapolajočih plamenih.
Ogenj sodi med najbolj osnovne elemente in ne glede na to, da nam centralna kurjava nudi udobje toplega doma brez kurišča v stanovanju, si pogosto zaželimo topline in igre plamenov. Zato se marsikdo odloči v svojo dnevno sobo vključiti tudi peč ali kamin.
Tradicija nam podaja izredno učinkovite zidane peči, ki so pogosto obložene s pečnicami. Z njimi bomo dobro izkoristili toploto, saj jo peč akumulira in počasi oddaja v prostor.
Zidane in lončene peči so še vedno zelo priljubljene, veliko proizvajalcev in prodajnih salonov ponuja zelo dovršene modele v podeželskem, klasičnem in sodobnem slogu. Med njimi prednjači južnotirolski Thun. Zidane peči so vsekakor primernejše za celinsko podnebje, kjer je mraz dolgotrajen, saj potrebujejo več časa, da akumulirajo toploto in jo začnejo oddajati, kot to velja za druge peči.
Ravno nasprotno velja za klasične odprte kamine. Ti nam ponujajo možnost, da v celoti uživamo ob ognju, vendar pa je tudi veliko bolj verjetno, da se bo dim kdaj pa kdaj zaradi vremenskih razmer ali slabega izgorevanja razširil po prostoru in umazal stene.
Kamini so bili v modi predvsem v 70. in 80. letih prejšnjega stoletja, vendar so dandanes ostali le nemi okras dnevnih sob.
Kljub temu so kamini zelo privlačen element, ki se poda tako k rustikalnim kot sodobnim ureditvam. Kaj lahko torej storimo?
Ena od rešitev za obstoječe kamine, ki bi jih radi v zagnali ob jesenskih večerih ali v posebej mrzlih zimskih dneh, so kaminski vložki. Ta zaprta kurišča lahko vgradimo brez večjih težav, so zelo praktična in zelo hitro ogrejejo prostor. Idealno torej za tiste, ki so ves dan zdoma in si zvečer zaželijo malo idile.
Oblikovne možnosti so skorajda neskončne – kamin lahko zgradimo in okrasimo v podeželskem, kmečkem, modernem, sodobnem ali minimalističnem slogu.
Namesto drv lahko v kamin namestimo gorilnik na bioetanol in se tako izognemo dimu.
Za tiste, ki nočejo porabiti preveč denarja ali se podati v avanturo gradnje kamina ali peči, je tu možnost namestitve navadne litoželezne peči. Na trgu bomo našli široko ponudbo modelov, ki se razlikujejo tako po velikosti kot po okrasju in drugih tehničnih podrobnostih. Litoželezne peči so pogosto obložene s pečnicami ali naravnim kamnom, zato bomo zlahka našli takšno, ki se poda k našemu slogu. Zaradi akumuliranja omogočajo takšni modeli boljši izkoristek toplote. Poleg peči na les so na voljo tudi takšne na pelete, ki jih lahko programiramo in omogočajo zelo preprosto uporabo brez pepela in saj.
Vse, kar potrebujemo, je primerno velik dimnik in zadostno zračenje, da bo izgorevanje potekalo brez zapletov.
Poleg lesa in peletov se zadnja leta na trgu pojavljajo tudi kurišča na bioetanol, gorivo, ki ne zahteva dimnika, saj se ob izgorevanju sproščata le para in ogljikov dioksid, količine pa so primerljive z emisijami nekaj sveč.
Ob izgorevanju bioetanola nastaja precej nenavaden, skoraj neresničen plamen. Svoboda glede namestitve, ki jo ponujajo ta kurišča, omogoča resnično izvirne in nenavadne rešitve, kot na primer izgorevanje na klubski mizici ali na polički.
foto: Maisonfire.it
Takole, ste pripravljeni na prijetne urice pred domačim kuriščem?
JS
Foto: hemnet.se, JS, maisonfire.it