Bučo razsvetlimo s svečo – namesto strašljive noči čarovnic prijazna dežela
Mi ne praznujemo noči čarovnic, halloween je pri nas prepovedana beseda – “mama, ampak bučo bomo po rezljali, ane?” Bomo, Pikec. Toliko o doslednosti.
Pikec prinese bučo. Potem prinese še eno. Buučo. In še eno buuučo, ker je tako velika. On vzame največjo, oči srednjo in meni pripade najmanjša. Izrezljali bomo hiške in drevesa prijazne gobje dežele s srčastimi okni in perilom v vetru. Je to škratja vas?
Za rezljanje potrebujemo nožke za linorez – se še spomnite linoreza pri likovnem pouku? Pri delu si bomo pomagali še z velikim nožem, da bomo izrezali buči pokrov, in žlico, da bomo izdolbli seme.
Najprej lahko na bučo narišemo skico, po kateri bomo rezljali. Za risanje uporabimo vodoodporni flomaster. Ne pozabimo na odprtino zadaj, ki bo dovajala dovolj kisika, da bo sveča gorela.
Kombiniramo luknje in plitko rezljanje. Kjer samo posnamemo trd vrhnji olupek, svetloba sveče ustvarja posebno lepe zasenčene učinke. Ko delo končamo, bučo spet pokrijemo.
Tako, buče smo izrezljali in postavili na vrt, prav tako lepe pa bi bile tudi na balkonu, terasi ali okenski polici.
Kaj pa bomo storili z izdolbenim bučnim semenom? Lahko pripravimo imeniten prigrizek. Semena operemo. V skledi raztopimo žlico soli v malo vode, dodamo semena in jih dobro premešamo. Stresemo jih na pekač in sušimo v pečici pri 100 stopinjah Celzija. Večkrat premešamo, dokler se semena ne posušijo.
– Dober tek, Pikec! Pospravi za seboj luščine.
– Hvala, mami! Vidiš, če ne bi rezljali buč, pa ne bi imeli zdaj semen za grizljanje!
Jesenska noč na našem vrtu ni več temna, ni pa tudi strašljiva, saj jo razsvetljuje družina buč – čeprav ne praznujemo noči čarovnic, halloween pa je pri nas prepovedana beseda!;)